Cea mai mare parada de flori din lume – VIDEO

Parada de flori de la mijlocul lunii aprilie din Olanda este cea mai spectaculoasa manifestare de acest gen din lume. Inseamna saptamani intregi de pregatire, mult talent in decorarea carelor alegorice si, de ce nu, o competitie acerba pentru desemnarea celui mai bun designer floral. Ca amploare, e combarabila cu parada scolilor de samba din Brazilia.

Carele alegorice înfăţişând dragoni, astronauţi, pictori sau călăreţi medievali au pornit din zorii zilei într-un lung drum.

Parada a început la Noordwijk şi s-a terminat la căderea întunericului în Haarlem, acolo unde am așteptat-o și noi, echipa Ingrijirea florilor.

Caravana a fost întâmpinată cu urale de mulţime în toate cele 9 orașe prin care a trecut.

Parada din 2018 a fost un spectacol incredibil de culoare, parfum și sunet dat de milioanele de flori folosite la decorarea carelor alegorice, a mașinilor și motocicletelor.

Fiecare defilare a fost însoțită de o piesă muzicală, iar în unele cazuri s-a cântat live.

Când e vorba de flori, nimic nu este prea mult în Olanda dacă ne gândim că 75% din producția mondială de bulbi provine de aici.

Cea mai mare parada de flori din lume a scos pe străzile oraşelor olandeze peste un milion de turişti şi localnici.

La final a fost desemnat cel mai frumos car alegoric cel reprezentând doi dragoni chinezești.

 

Daca v-a placut acest material si il considerati util alaturati-va comunitatii Ingrijirea florilor pe FACEBOOK. Cu un Like dat paginii primiti acces gratuit la toate materialele noastre realizate de specialisti despre flori si gradini.

https://www.facebook.com/IngrijireaFlorilor/

Atentie, daca nu primiti alertele cu materialele noi de pe site, intrati pe www.ingrijireaflorilor.ro de pe calculator, tableta sau telefon si apasati pe clopotelul care apare in coltul de jos. Apoi apasati SUBSCRIBE / ALLOW / PERMITE ca sa intrati in baza de date de unde pleaca spre dvs gratis zilnic toate materialele despre flori si gradini scrise de horticultori.

Nu uitati sa va abonati la canalul de YOUTUBE pentru a urmari demonstratii practice, filmulete interesante si sfaturi pentru ingrijirea florilor. Accesati linkul de mai jos si apoi apasati ABONEAZA-TE

https://www.youtube.com/channel/UCLY5NAZJnUxkTY1oZWCvxeg/videos

 

 

V-ar putea interesa si:

Leandrul: inmultirea prin seminte

Cum ingrijiti Nemtisorii (Delphinium) care dau eleganta gradinii

Cum taiati Liliacul de vara ca sa infloreasca a doua oara

 

Cand, cat si cum se fertilizeaza Muscatele – formula NPK (1)


 

Trimite unui prieten :)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.